Historie vzniku svátku dne žen
Den žen neboli Mezinárodní den žen je svátek slavený 8. března, jehož cílem je připomenout boj žen za rovnoprávnost a připomenout jim jejich sociální, politickou a ekonomickou roli ve společnosti. Historie tohoto svátku sahá až do konce 19. století a je spojena s bojem žen za volební práva a rovnost.
V roce 1908 se ve Spojených státech konalo první shromáždění na protest proti genderové nerovnosti a za požadavek volebního práva pro ženy. O rok později, 28. února 1909, se v New Yorku konal první Mezinárodní den žen, který organizovala Sociálně demokratická strana Ameriky. Na tomto shromáždění to bylo právo na práci, vzdělání a volební právo pro ženy.
V následujících letech se v různých zemích Evropy a Severní Ameriky pořádaly další manifestace a shromáždění, na kterých byla postulována práva žen a připomenuta jejich role ve společnosti. V roce 1910 bylo na mezinárodní konferenci v Kodani rozhodnuto o ustanovení Mezinárodního dne žen, který se měl každoročně slavit 8. března.
V roce 1917 se v Rusku slavil Mezinárodní den žen jako den stávky žen. Toho dne vyšly ženy do ulic Petrohradu a požadovaly lepší pracovní podmínky a volební právo. Tato stávka přispěla k vypuknutí říjnové revoluce.
Po druhé světové válce se Den žen stal státním svátkem v mnoha východoevropských zemích a v roce 1975 byl Organizací spojených národů uznán jako Mezinárodní den žen.
Dnes se po celém světě slaví Mezinárodní den žen. V různých zemích se pořádají demonstrace, konference, výstavy a další akce, které mají ženám připomenout boj za rovnoprávnost a vyzývat k dalším změnám vedoucím ke zlepšení situace žen ve společnosti.
Je třeba zdůraznit, že navzdory pokroku v boji za rovnost se mnoho žen ve světě stále potýká s diskriminací, násilím a nerovným zacházením na pracovišti i v soukromém životě. Proto nám Den žen připomíná boj za rovnost a důstojné zacházení.
Podívejte se na naše produkty pro ženy zde