Přináší Buddha štěstí?
Buddhismus je jedním z největších a nejstarších náboženství na světě. Byl vytvořen asi před 2500 lety v Indii. Účelem Buddhova učení bylo pomoci lidstvu osvobodit se od utrpení a najít cestu k osvícení. Trvalého štěstí lze dosáhnout správným chováním, meditací, duchovní a fyzickou prací.
Sochy a obrazy s podobiznou Buddhy dnes najdete nejen v chrámech Dálného východu, ale také v domácnostech a veřejných budovách i na pracovištích. Jsou základním prvkem místností pro meditaci a poskytují dobré feng shui. Dekorace s obrazem Buddhy je jedinečným doplňkem vašeho domova i zahrady. Sochy a obrazy s obrazem „osvícených“ se nacházejí v obývacích pokojích, koupelnách, terasách a balkonech.
Buddha ve své fyzické podobě je symbolem štěstí, síly, vnitřního míru a moudrosti. Stojí za to věnovat pozornost gestům (mudrám), které "osvícený" udělal, a v jaké poloze byl prezentován. S jeho siluetou se můžeme setkat v sedě, ve stoje, vleže i při chůzi. Stojící Buddha dává požehnání a odhání zlé síly. Poloha vleže ukazuje jeho obraz těsně před smrtí, v okamžiku největšího osvícení. Nejběžnější sedící Buddha ukazuje gesta (mudry) rukama, které mají svůj symbolický význam:
- Gesto symbolizující stav hluboké koncentrace a meditace: Ruce položené na ohanbí, jedna na druhé (dlaně směřující nahoru).
- Gesto svolávající zemi jako svědka: Pravá ruka spočívá na koleni (dlaní směřující dovnitř), konečky prstů se dotýkají země. Levá ruka je položena na stehně.
- Gesto k rozptýlení strachu a poskytnutí ochrany: Pravá ruka je zvednutá do výše ramen. Dlaň směřuje ven a prsty jsou nataženy nahoru.
Můžeme se setkat i s postavou rozesmátého holohlavého Buddhy s velkým břichem. Je odvozen z repliky čínského folklóru slavného čínského mnicha Pu-Tai, který podle čínské tradice prováděl zázraky. V čínské kultuře přináší dotyk kulatého břicha smějícího se Buddhy štěstí a prosperitu.