Cestovní tašky a turistika – trochu historie
Začátky:
Staří Egypťané kolem roku 1500 př. n. l. jsou považováni za vynálezce zavazadel. Pro své cesty používali truhly a kufry, které se vyvinuly v primitivní kufry vyrobené z ušlechtilého dřeva a potažené zvířecím tukem nebo kůží, aby byly vodotěsné. Zavazadla byla velmi těžká. Těžké kmeny a truhly na vozících s tahem krve, které jim bránily v rychlém a hbitém pohybu.
Historie kufru je také příběhem lidí v migraci. Kufr, který se vyvíjel tak, aby odpovídal trendům a potřebám své doby, byl nepostradatelný pro cestovatele všeho druhu a zároveň odrážel věci, kterých si nejvíce cení.
Cestování pro radost:
Lidé vždy měli potřebu cestovat, ať už to bylo prozkoumávání a objevování nových zemí nebo pro naše vlastní potěšení. Cestovní ruch pokrývá právě to druhé. Průmyslová revoluce, která začala ve druhé polovině 18. století, způsobila zásadní ekonomickou, sociální a technologickou transformaci, která se rozšířila do zbytku světa. V důsledku těchto změn došlo k exodu z venkovských oblastí do rostoucích velkoměst, která potřebovala pracovní sílu pro nový průmysl. Proto se objevily nové společenské třídy. Klíčový byl také vývoj v dopravě. Zlepšení nákladní a osobní dopravy přispělo ke zrodu volného času, nových forem zábavy a cestování. Lidé cestovali převážně vlakem a využívali toho, že železniční sítě propojovaly destinace v Evropě a dalších částech světa. V následujících desetiletích docházelo k postupné internacionalizaci hotelových společností, cestovních kanceláří a leteckých společností. Nabízeny byly také nové produkty a nové volnočasové aktivity, které se mimo jiné točí kolem sportu a zdraví.
Dnešní turistika:
Odvětví cestovního ruchu v Evropě roste, ale stále nedosáhlo předpandemických zisků. Stejně jako zbytek světa i turistický sektor v Evropě stále pociťuje dopady pandemie koronaviru. V roce 2023 sice stále nebude možné dosahovat finančních výsledků jako v roce 2019, ale budoucnost vypadá vcelku optimisticky.